58
735184

Bror Hjorth

(Sverige, 1894-1968)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
210 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Bror Hjorth
(Sverige, 1894-1968)

"Skiss till Hoppet"

Signerad Bror Hjorth a tergo. Utförd 1940. Bemålad relief i trä 50,5 x 25 cm.

Proveniens

Tidigare i Ingmar Lindmarkers samling.

Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm, "20 svenska konstnärer 1918-1960", katalog nr 301, 18 februari - 12 mars 1961, kat nr 14.

Erik Blomberg, "Bror Hjorth", 1942, avbildad sid 73.
Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, upptagen i verkförteckningen under år 1940, sid 198.
Hans-Olof Boström, "Bror Hjorth", 1994, jämför med "Hoppet", avbildad helsida i färg sid 93.
Mailis Stensman, "Konsten är på väg att bli allas...", jämför med den större versionen avbildad helsida .

Statens konstråd utlyste 1939 en tävlan om utsmyckningen av Karolina sjukhusets gravkapell som Bror Hjorth vann. Hans-Olof Boström skriver i sin bok om konstnären: "Han gjorde ett första förslag i form av en relieftriptyk i målat trä, "Korsets väg", som modifierades i ytterligare en triptyk som fick namnet "Korsets kärlek", men kom slutligen - efter anmärkningar från juryn - fram till den definitiva lösningen i en enda stor relief, "Hoppet". Konstverket kom på plats men gav upphov till protester från läkare och sköterskor och ställdes undan i en källare. Först 1953 räddades det till Moderna Museet".

Mailis Stensman har i sin bok "Jönköpings läns Konstföreining - En konstsamling" beskrivet även beskrivit turerna kring konstverket: "Många märkliga turer under flera år skulle såra Bror Hjorth, men också den agerande personalen. Några i sjukhusets lärarkår var fast beslutna att konstverket skulle avlägsnas. Så skedde. 1943 placerades det i ett förråd. Statens konstråd krävde att verket skulle återplaceras på sin plats. Man vägrade. Bror Hjorth önskade konstverket åter. Efter lång tid av kritik från personalens sida beslutade Kungl. Maj:t - departementet gick alltså över huvudet på både konstrådet och upphovsmannen samt beslutade att konstverket skulle överlämnas till Nationalmuseum. I och med bildandet av Moderna Museet 1958 övergick reliefen 'Hoppet' till museets samlingar. Konstverket finns numera deponerad i ett andaktsrum på Sabbatsbergs sjukhus.

Den aktuella reliefen "Skiss till Hoppet" är en förlaga till den större slutliga versionen (270 x 132 cm) som ingår i Moderna Museets samling och idag deponeras på Sabbatsbergs sjukhus.

Konstnär