735804
Inge Schiöler
(1908-1971)

"Vid Sundet, Koster"

Signerad Inge Schiöler och daterad 1966. Duk 67 x 73 cm.

Utropspris:

225 000 - 250 000 SEK

24 324 - 27 027 EUR

Klubbat pris:
340 000 SEK
Proveniens

Hjorthén nr 447.
Inköpt på Galleri God konst, Göteborg, 1966.

Övrigt

Tack vare Inge Schiölers utställningsframgångar på Gunnar Hjorthéns Galerie God Konst i Göteborg i mitten av femtiotalet kunde en tomt på Syd-Koster införskaffas. Där uppfördes en stuga, bestående av fyra rum och kök, i närheten av Långegärde. Det egna hemmet var efterlängtat och det dröjde inte länge förrän Schiöler kommit i ordning och till och med planterat i rabatterna runt stugan. Motorbåten "Malolo" förde honom ut på havet för såväl fiske- som målarturer. Schiöler trivdes på Koster och reste dit så ofta permissionerna från St Jörgens sjukhus tillät. År 1956 var ett lyckosamt år för konstnären, tack vare systern Joyous och Gunnar Hjorthén får han teckna på Göteborgs konstnärsklubbs kroki-aftnar på Valands konstskola. I mars 1956 invigs Schiölers utställning på Galerie God Konst där inte mindre än 50 oljemålningar visas. Kritikerkåren är övervägande positiv och Rolf Anderberg skrev i Göteborgs-Posten att Schiölers återkomst på konstscenen hälsades med glädje - "som en helgdag i arbetsveckan"! I juli 1956 intervjuades Schiöler för tidningen Bohuslänningen. På frågan om han själv ser landskapet i den brinnande färgskalan som han målar i svarade han nej men förklarade att han utgick från en färg som han sedan skapade en egen färgskala kring. "- Sedan blir det bara som det blir", konstaterade han.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71