60
767225

Eric Hallström

(Sverige, 1893-1946)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Eric Hallström
(Sverige, 1893-1946)

"Från Marseille"

Signerad Eric Hallström och daterad Marseille 1928. Pannå 32 x 46 cm.

Proveniens

Svensk-Franska konstgalleriet konstauktion, nr 91, 1968, avbildad pl 8 (felaktigt datrad i katalogen).

"Våren 1928 till senhösten 1929 tillbringade EH som Lindahls-stipendiat i Frankrike. I mitten av april 1928 slog hans sig ned men familjen i Pau för att uppleva den franska våren: -Min mening var att omedelbart återvända till Paris, men våren därnere var för mig något alldeles nytt, så jag beslöt mig för att stanna. Landskapet med de små byarna intresserade mig mycket - husen med sina brutna skiffertak - luften, allt blev för mig en målerisk upplevelse! (ur Eh:s till Konstakademien angivna reseberättelse)". Lennart Seth, "Eric Hallström - liv och konstnärskap", Raster förlag, 1988, text till bild nr 34.

Konstnär

Eric Hallström räknas som en av de främsta företrädarna för den svenska naivismen. Han debuterade 1917. Med sitt måleri berättade han om minnen från Stockholms utkanter och han arbetade länge med samma motiv. Genom Pelle Molins ”Ådalens poesi” kom han i kontakt med Ångermanland dit han reste för att uppleva de mörka skogarna, den böljande horisonten, de mäktiga älvarna och timmerflottningen, som sedan tog form i hans stockholmsateljé. Hans bilder blir ljusare när han på 20-talet reste till Sydfrankrike och Italien, närmar sig den nya sakligheten, vilket får det naiva att försvinna. Hallströms berättartalang väcks på nytt under 30-talet, när han med starka färger i primitivistisk anda uttrycker sina upplevelser av människor och landskap.