64
751156
Sven X:et Erixson
(1899-1970)

"Barnen vid Klarälven"

Signerad Sven Erixson och daterad -42. Duk 90 x 101 cm.

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

16 216 - 21 622 EUR

Klubbat pris:
320 000 SEK
Proveniens

Stockholms Auktionsverk, hösten 1980, kat nr 515.
Musikförläggare Stikkan Anderson.

Riksförbundet för bildande konst, Toboksmonopolet.

Upptagen i X:et-sällskapets verkkatalog, 2003, under år 1942, sid 39.