Kan inte nå servern
8
761263

Leander Engström

(Sverige, 1886-1927)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Leander Engström
(Sverige, 1886-1927)

"Självporträtt"

Signerad Leander Engström och daterad 1926. Duk 54 x 42 cm. Italiensk barockram.

Utställningar

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Leander Engström", 19 september - 30 november 1986, kat nr 83.
Museet Kulturhuset, Borås, "Leander Engström", 1986-87, kat nr 83.

Litteratur

Otto G. Carlsund, "Leander Engström", artikel i Konstrevy No 3, 1937, avbildad sid 88.
Nils Palmgren, "Leander Engström", Svenska målare, AB Svensk litteratur, avbildad sid 123.

Övrig information

I mitten av 1920-talet bosatte sig Leander Engström med sin familj i sin hemstads närhet i Tynderö i Medelpad. Under sommaren 1926 arbetade han framför allt på två verk.

"Det ena var det kraftfulla självporträttet (sid. 123) där konstnären ser på sig själv stolt och självmedvetet men också allvarlig prövande. I detta porträtt äro åter tillfinnandes några av den unga expressionistens bästa värden, dess friskhet och frihet från konventionalism, dess ungdomliga inspiration, dess heta romantik. Trots det svårmodiga draget över munnen och de forskande ögonen är detta en man för vilket livet varit ett stort och gudomligt äventyr och måleriet ett sakrament."

Nils Palmgren, "Leander Engström", Svenska målare, AB Svensk litteratur, sid 126-127.

Konstnär

Per Leander Engström var en svensk bildkonstnär född i Ytterhogdal. Han studerade för Henri Matisse i Paris och vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm. Engström var med i konstnärsgruppen De unga tillsammans med bland andra Isaac Grünewald och Tor Bjurström. Engström fann inspiration hos Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Paul Cézanne. Leander Engström är far till konstnären Tord Leander Engström. Leander Engström gick i Osslunds fotspår och fängslades av Lapplands överväldigade naturscenerier, som han skildrade med fauvismens former och färger. Målningarna från 1912-1915 – landskap, stilleben och naket – är harmoniska och känsliga, uppbyggda enligt Cézannes principer i diskreta, svala färger. Åren 1916-1919 kan ses som hans mest expressionistiska period. Svepande linjer, stora stiliserade plan och starka klara färger domineras av hans karaktäristiska kallgröna. 1920-1922 vistades han i Italien för att studera ungrenässansen. Under den tiden närmade han sig den nya sakligheten. Leander Engström var en av de mest betydande bland Matisseeleverna.

Läs mer