87
767756

Sigrid Hjertén

(Sverige, 1885-1948)
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
35 300 - 39 700 EUR
36 800 - 41 400 USD
Klubbat pris

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Sigrid Hjertén
(Sverige, 1885-1948)

Ivan i blå sjömansskjorta

Stämpelsignerad. Utförd 1923. Akvarell och gouache på duk 61 x 46 cm.

Intygad a tergo av Rakel Grünewald.

Parisvistelsen på 20-talet innebar en breddning i Sigrids konst. Hon målade inte lika mycket som tidigare, men utvecklade en intim färgexpressionism, som inte längre stod under hennes gamla lärare Matisse inflytande utan snarare under van Gogh. Flera av de tidiga 20-talsmålningarna har en rent mästerlig färgkomposition. Hon målar med en kraft som är ny för henne, ett djärvt penselspråk, snabbt och intensivt. Som så ofta är det sonen Iván som agerar modell. Sigrid bygger upp målningens färgställning med utsökta rosa, röda och ljusblå toner, liksom lagda bredvid varandra. Konturerna löses upp i färgerna. Sigrid låter här färgerna och penselföringen kommunicera bildens stämning.Det finns ingen kamp mellan linjen och färgen. Liksom van Gogh fick hon motivet att dallra, vibrera och gunga.Vägen till denna klangfyllda kolorism gick från Sigrids teckningslärarbakgrund över elevtiden hos Matisse på 10-talet, mötet med Cezanne och kubismen fram till en egen intim färgexpressionism.

Konstnär