95
751159

Eric Hallström

(Sverige, 1893-1946)
Utropspris
250 000 - 350 000 SEK
22 100 - 30 900 EUR
23 000 - 32 200 USD
Klubbat pris
360 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Eric Hallström
(Sverige, 1893-1946)

"Ramselesjön"

Signerad E Hallström. Utförd 1918. Olja på plåt, 29,5 x 39 cm.

Proveniens

Advokat Thomas Schartau, Stockholm.
Musikförläggare Stikkan Anderson.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Eric Hallström, Retrospektiv Separatutställning - 1911 - 1946", 16 mars - 14 april 1946, kat nr 26.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 52, "Eric Hallström", 1947-48.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 245, Färg och Form, Stockholm, "Naiv tradition", 1963.
Konstakademien, Stockholm, uställning arrangerad av Sveriges Allmänna Konstförening, "Eric Hallström", 6 - 28 februari 1965, kat nr 17.
Moderna Museet, Stockholm, "10-talets bilder", februari - mars 1970.
Bildmuseet, Umeå.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Eric Hallström", 16 september - 27 november 1988, kat nr 9.
Borås konstmuseum, "Ursvenskt", 27 september - 18 oktober 1992, kat nr 73.

Ragnar Hoppe och Lennart Seth, "Eric Hallström, A-B Svensk Litteratur, avbildad helsida i färg sid 21.
Lennart Seth, "Eric Hallström", SAKs publikation lxxvi, avbildad sid 124.
Lennart Seth, "Eric Hallström - liv och konstnärskap", Raster förlag, 1988, bild nr 9 i bildkatalogen.

Den lyriskt-romantiska naivismen under åren kring första världskriget har främst formats av Hilding Linnqvist och Eric Hallström, med skiftande temperament och inriktning. Eric Hallström fängslades tidigt av Ivar Arosenius poetiska fantasibilder. Hans miniatyrbilder utgår inte ifrån formatet, det handlar snarare om iakttagelsen och själva uppfattningen. Hallström anammar denna syn på omvärlden under sin naivistperiod och lyckas med sin skarpa lyhördhet för de strömningar som rör sig inom svenskt måleri i början av 1900-talet sammanväva fantasi, skarp iakttagelseförmåga och en vilja att skildra sin omgivning som är på väg att försvinna för alltid i ett Sverige på väg in i framtiden.
Höstsalongen 1919 innebar för naivisterna och inte minst för Eric Hallström en särskild kritikersuccé; Fernand Lèger besökte utställningen och uttryckte ett stort intresse för den särpräglade nordiska naivismen, särskilt hos Hallström! Fernand Léger bjöd till och med in Hallström till ett gästspel i Paris, men tyvärr hade inte den unga konstnären de ekonomiska förutsättningarna för en sådan resa, så drömmen om Paris blev endast en dröm. Trots Légers intresse sålde Hallström endast en enda tavla under Höstsalongen, den lilla målningen ”Ramselsjön” som han målat 1918. Ett landskap fyllt med små berättelser som utspelar sig på bryggan, framför kyrkan och nedanför det granklädda berget. Hans Granlids beskrivning av naivisternas värld i sin lagerkviststudie ”Det medvetna barnet” känns träffande; ”sedd genom skaparjättens mikroskop eller i barn- eller dvärgperspektiv”. 1920 förstorar Hallström sitt motiv till ”Ramsele”. Känslan av vildmarkslandskap är tydligare, borta är människorna, stämningen är dovare och ett silverskimmer faller över bergen. Tankarna dras till ett romantiskt Norrland där Eric Hallström lyckas fånga det unika i landskapets själ och personlighet.

Konstnär

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

212. Lennart Nilsson, "Birgit Nilsson, Kungliga Operan, 1966".
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
Budhistorik
85 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK