Moderna 590

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
201Salvador Dalí, "Le Décamerone".30 000 SEK
202Salvador Dalí, "Poèmes secrets d'Apollinaire".60 000 SEK
203Salvador Dalí, "Carmen".125 000 SEK
204MAX ERNST, portfölj med 12 färglitografier, 1974, samtliga signerade med blyerts och numrerade 69/79.Återrop
205Maurits Cornelis Escher, "Rimpeling - Rippled surface" (Cercles dans l'eau).Återrop
206Lucio Fontana, Utan titel, ur: "Serie Rosa".18 000 SEK
207Lucio Fontana, Utan titel (Conzetto spaziale).45 000 SEK
208Friedensreich Hundertwasser, "Kreisverkehr der Strassengekreuzigten".22 000 SEK
209FERNAND LÉGER, Färglitografi, 1953, signerad med blyerts 55/350, efter Fernand Léger, utgiven av Galerie Louis Carré.Återrop
210Henri Matisse Efter, "Odalisque au coffret rouge".140 000 SEK
211Henri Matisse, "Masque", ur: "Jules Romains, Pierre Levées".36 000 SEK
212Henri Matisse, Matisse, Verve Vol IX, No 35-36. Dernières oeuvres de Matisse 1950-54.20 000 SEK
213Roberto Matta, "Hom'mere (Chaosmos)".48 000 SEK
214ROBERTO MATTA, litografi bearbetad med krita och kol, 1965, signerad med blyerts.Återrop
215Joan Miró, "L'aïeule devant la mer".155 000 SEK
216Joan Miró, "Le Fugitif".26 000 SEK
217Joan Miró, "L'escalier de la nuit".36 000 SEK
217AJoan Miró, "Hommage aux Prix Nobel".22 000 SEK
218Joan Miró, Utan titel, ur: "Homenatge a Joan Prats".38 000 SEK
219Joan Miró, Utan titel, ur: "Homenatge a Joan Prats".42 000 SEK
220Joan Miró, "Album 19, planche 4".24 000 SEK
221Joan Miró Efter, "Mauve de la lune".32 000 SEK
222Joan Miró Efter, "Une Femme".30 000 SEK
223Joan Miró, Paul Eluard, "A toute épreuve".200 000 SEK
224Joan Miró, "Oda a Joan Miró", Joan Brossa.Återrop
225Edvard Munch, ”Woman's Head" (Kvinnehode/Frauenkopf).50 000 SEK
226Pablo Picasso, "Tête de femme fond noir".46 000 SEK
228Pablo Picasso, "Le hibou au fond blanc".40 000 SEK
229Pablo Picasso, "Fumeur".140 000 SEK
230Pablo Picasso, "Nature morte au verre et fleurs".40 000 SEK
232Pablo Picasso, "Dans l'atelier".34 000 SEK
233Pablo Picasso Efter, "Vollard et son chat".90 000 SEK
234Pablo Picasso Efter, "Maternité".80 000 SEK
234APablo Picasso, "Madoura".30 500 SEK
235"La Mysticité Charnelle de René Crevel".85 000 SEK
236PORTFÖLJ, med 13 signerade och numrerade grafiska blad, 1971, "Monument a Christophe Colomb et a Marcel Duchamp",Återrop