flakong med propp, Nancy, Frankrike, 1890-tal.
Formblåst med floral reliefdekor i rött mot buteljgrönt. Signerad Cristallerie de Gallé Modéle et Décor Déposés. Höjd 13,8 cm.
Halsen lagad, proppen med små obetydliga nagg nedtill.