103
715373

Emile Gallé

(Frankrike, 1846-1904)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
438 - 526 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Emile Gallé
(Frankrike, 1846-1904)

Burk med lock, Nancy, Frankrike, jugend.

Kvadratisk med etsat överfång av blommor i rödbrunt mot gult. Signerad Gallé på livet. 9,3 x 9,3 cm, höjd 11,5 cm.

Locket med små kantnagg.