127
784114
Stig Lindberg
(1916-1982)

skulptur, Gustavsbergs studio 1945.

Chamotterat stengods, föreställande Adam och Eva och ormen i Kunskapens träd, delvis glaserad. Signerad Stig L med studiohanden -45. Höjd 48,5 cm.

Ett löv med skada, nagg runt foten.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

3 264 - 4 353 EUR

Klubbat pris:
60 000 SEK

"Att samla keramik", Nordiska Kompaniet, Stockholm 1945.
"100 år och sedan", Liljevalchs konsthall, Stockholm 1945.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19