196
784825

Ewald Dahlskog

(Sverige, 1894-1950)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Ewald Dahlskog
(Sverige, 1894-1950)

kulvaser, 3 st, Bo Fajans 1930-40-tal.

Lergods, kulformade med horisontella, sk lavaglasyr i grönt och brunt. Signerade Bo ED D9/0, /1 resp /3, LAVA. Höjd 11,5, 16 och 24 cm.

Modellen var i produktion 1930-43.