721445

Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 680 - 7 020 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

bricka "Magnolia/ Blossom", Köpenhamn 1918, 830/1000 silver,

svenska importstämplar GAB F, design nr 2. Rektangulär, genombrutna hörn med magnoliaknoppar. 55 x 43 cm, vikt 3500 g.

Inskription undertill.

Georg Jensens "Magnolia" är en av hans tidigaste modeller, formgiven 1904-1905.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.