Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
19 föremål
213. Tyra Lundgren, relief "Svalornas flyglek", egen ateljé 1950-tal.
213. Tyra Lundgren, relief "Svalornas flyglek", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
214. Tyra Lundgren, relief "Tupp".
214. Tyra Lundgren, relief "Tupp".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
217. Tyra Lundgren, relief "Strandfåglar", egen ateljé, 1950-tal.
217. Tyra Lundgren, relief "Strandfåglar", egen ateljé, 1950-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
219. Tyra Lundgren, relief "Pistillerna", egen ateljé 1960-tal.
219. Tyra Lundgren, relief "Pistillerna", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
220. Tyra Lundgren, relief "Duvabstraktion", egen ateljé, 1960-tal.
220. Tyra Lundgren, relief "Duvabstraktion", egen ateljé, 1960-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
221. Tyra Lundgren, relief "Fikonbladet", egen ateljé 1950-tal.
221. Tyra Lundgren, relief "Fikonbladet", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
222. Tyra Lundgren, relief "Sträckande fåglar", egen ateljé 1960-tal.
222. Tyra Lundgren, relief "Sträckande fåglar", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
226. Tyra Lundgren, relief "Duvan kråmar sig", egen ateljé 1960-tal.
226. Tyra Lundgren, relief "Duvan kråmar sig", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
227. Tyra Lundgren, relief "De hungriga", egen ateljé 1950-tal.
227. Tyra Lundgren, relief "De hungriga", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
228. Tyra Lundgren, relief "Vilande påfågelduva", egen ateljé ca 1960.
228. Tyra Lundgren, relief "Vilande påfågelduva", egen ateljé ca 1960.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
229. Tyra Lundgren, relief "Småfåglar", 1950-60-tal.
229. Tyra Lundgren, relief "Småfåglar", 1950-60-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
230. Tyra Lundgren, relief, "Påfågelduva", Sverige 1950-60-tal.
230. Tyra Lundgren, relief, "Påfågelduva", Sverige 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK