233
725332

Ingrid Herrlin

(Sverige, Född 1932)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Ingrid Herrlin
(Sverige, Född 1932)

korg med 30 gröna äpplen och vagn, Sverige ca 1988.

Stengods, naturalistiskt glaserat, mått ca 47 x 33 cm, höjd 29 cm, vagnen signerad I Herrlin, längd ca 123 cm.

Korgen med några små obetydliga nagg invändigt, en bräda lös på vagnen.

Tilläggslista

Korg och kärra med lagningar.

Galleri Kråkeslätt, Bromölla 21 okt-17 nov 1988.

"Most of my ceramic objects represent things that almost everybody has used or perceived close at hand. One touch of my aims is that the objects may create a desire to touch and feel. The recognition and the tactile approach will open doors to memories and associations.
The material is stoneware, which can remain unchanged for thousands of years if it is not broken or crushed. Thereby the objects will also serve as a kind of documentation from my own time."
Ingrid Herrlin