& KNUD ANDERSEN (1892-1966), urna med lock och fot av patinerad brons, Royal Copenhagen, Danmark 1935.
Stengods, oxblodsglasyr. Signerad CH med böljemärket 19-10 1935 i underglasyrblått, samt fabriksstämpel, lock och fot stämplade med böljemärket KA. Höjd 27 cm.
Glasyren något slipad runt fotringen.