269
788022

Folke Bensow

(Sverige, 1886-1971)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Folke Bensow
(Sverige, 1886-1971)

bord "Trädgårdsmöbeln Näfverqvarns n:r 10", Näfveqvarns Bruk.

Gjutjärn, målat med silverfärg, sargen med reliefdekor, skiva av kalksten. Längd 114, bredd 64, höjd 73 cm.

Sprucken skiva, slitage.

Proveniens

Böksjö, Kolmården, Östergötland.

Tidskriften Svensk Form, Stockholm 1926, häfte 5 "Näfveqvarns-gods" sid 109-127.
Otto Schulz (red), Tidskriften Boet, 1931, Fil. Dr Sten Karling "Konstnärligt gjutjärn från Näfveqvarns Bruk" ej paginerad.
Christian Björk, ”Näfveqvarns Bruk - Konstnärer och arkitekter till industrin”, Stockholm 2013, sid 123‑125 samt 164.