282
749355

TURE RYBERG, tillskrivet, skåp, sannolikt J.E Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala Swedish Grace 1920-30-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Betsad björk, geometriska inläggningar i lövträ med stiliserade blomsterornament. Höjd 160 cm, bredd 95 cm, djup 42 cm. Nyckel finns.

Ställvis blekt. Invändigt med smärre fanerskador. Ställvis mindre fläckar och ytliga repor. Benställning med smärre stötskador.