runda skivor av tenn, underreden av bl. a björk och valnöt med inläggningar i olika träslag. Graverad ornamental dekor, de mindre bordsskivorna stämplade Ystad metall f8 (1932). Det större bordet diameter 71 cm, höjd 59 cm, de mindre borden diameter 32 cm, höjd 32,5 cm.
Slitage.