284
758976

SVENSK FORMGIVARE, bord, 2+1 st, Swedish Grace, 1932, Ystad Metall

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

runda skivor av tenn, underreden av bl. a björk och valnöt med inläggningar i olika träslag. Graverad ornamental dekor, de mindre bordsskivorna stämplade Ystad metall f8 (1932). Det större bordet diameter 71 cm, höjd 59 cm, de mindre borden diameter 32 cm, höjd 32,5 cm.

Slitage.