konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.
Snidat och lackerat trä, rektagulärt med svart stenskiva. Märkt med plakett AB NORDISKA KOMPANIET R 33763 - 5 11 29. Längd 120 cm, bredd 36 cm, höjd 68,5 cm.
Slitage, smärre skador.
Enligt uppgift inköpt på auktion på 1930-talets början efter Ivar Kreuger (1880-1932), därefter i arv.
Ritningen är daterad 1929-01-02, beställare enligt arkivet är Oscar Svensson.