skål på fot, Herman Bergman Konstgjuteri, Stockholm 1930.
Tenn och mässing, oval på rektangulär fot, signerad Herman Bergman Konstgj. A.B. N. Fougstedt Komp, firmastämpel HB Stockholm D8. 25 x 17,5 cm, höjd 17,5 cm.
Smärre slitage, repor.