Arne Jones E1299
373
745540

Kerstin Hörlin-Holmquist

(Sverige, 1925-1997)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Kerstin Hörlin-Holmquist
(Sverige, 1925-1997)

Bord "Triva-serien", Nordiska Kompaniet, Sverige 1950-tal.

Rund emaljerad skiva med geometrisk dekor i olika grå nyanser, märkt undertill, benställning av järn. Höjd 50 cm, diameter 65,5 cm.

Smärre emailjnagg.