Arne Jones E1299
394
761972

Poul Henningsen

(Danmark, 1894-1967)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Poul Henningsen
(Danmark, 1894-1967)

"PH-2/2" väggarmatur, Louis Poulsen, Danmark 1930-tal.

Bärnstensfärgade glasskärmar, brunpatinerad lampställning , fattningen märkt PH 2 PATENTED. Den största skärmens diameter 20 cm. Lamphållare längd 19,5 cm.

Den större skärmen med nagg, mellanskärmen med spricka i glaset.

Formgivare