398
724201

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

Soffa "PK-31-4", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.

Fyrsits, brunt skinn och mattpolerat fjäderstål, märkt med E Kold Christensens signum. Längd 260 cm, djup 70 cm.

Två kuddar med revor, smärre slitage.

Modellen formgiven år 1958.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.