414
784228
Arne Jacobsen
(1902-1971)

fåtöljer, ett par, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1966.

Sekundär klädsel i brunt skinn, fyrdelad benställning av teak. Etikettmärkta.

Renoverade.

Utropspris:

35 000 - 40 000 SEK

3 808 - 4 353 EUR

Klubbat pris:
39 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1958 till inredningen av SAS Royal Hotel, Köpenhamn. De första åren kunde Svanen även beställas med benställning i teaklaminat. Avsikten var att denna variant lättare skulle passa in i mer konventionella inredningar.

Konstnär/formgivare

Arne Jacobsen var en dansk arkitekt och möbelformgivare. Jacobsen räknas till en av företrädarna för funktionalismen som pågick under 1920-1930-talet. Jacobsen utbildade sig vid Kungliga Danska Konstakademin och Arkitekthögskolan i Köpenhamn. Flera kända danska arkitekter och formgivare började sin bana hos Jacobsen, däribland Hans Wegner. Jacobsen samarbetade även med Fritz Hansen och skapade ikonmöblerna .”Myran”, ”Ägget”, ”Sjuan”, och ”Svanen”. Jacobsen är världsberömd för sin funktionella och modernistiska design.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19