MATTA. "Spättan gul". Gobelängteknik. 353,5 x 253 cm. Signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.
Ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och hål. Något avkortade bandkantade kortsidor.
Mönstret "Spättan" komponerades i rött till föräldrahemmet på Lidingö.