496
746072

MATTA. Flossa. 805 x 320,5 cm. Komponerad av antingen Agda Österberg eller Maja Andersson (Wirde)

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

till plenisalen på Patent- och registreringsverket. Tillverkad på Handarbetets Vänner, Stockholm. Enligt faktura från 16 september 1920 var kostnaden för denna matta 7.280kr. Rödmelerad randig botten med små polykroma rutor och vid kortsidorna geometriska figurer. Bred rödmelerad huvudbård med geometriska figurer samt medaljonger med omväxlande blommor och djur.

Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar, iknytningar, obetydliga hål. Sidorna med smärre trampveck, bandkantade kortsidor.

Proveniens

Plenisalen på Patent- och registreringsverket, Valhallavägen 136 i Stockholm. Denna monumentala byggnad ritades 1911-1921 av stadshusarkitekten Ragnar Östberg och invigdes 30 september 1921 med Kung Gustaf V och prinsessan Ingeborg närvarande.

Jämför Svenska Slöjdföreningens Tidskrift, Stockholm 1920, andra häftet, pl. sid 31; Andersson, Marie, Stockholms universitet, Reproenheten 1995: Textilkonstnärinnan Maja Andersson Wirde.