MATTA. Rölakan. 305,5 x 196,5 cm. Signerad CD
(Carl Dangel). Sverige omkring 1900-talets mitt. Grågulmelerad botten med polykroma geometriska figurer. Bård med mönster som ovan.
Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.