542
786006

Agda Österberg

(Sverige, 1891-1987)
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1 240 - 1 420 EUR
1 300 - 1 480 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Agda Österberg
(Sverige, 1891-1987)

MATTA. Rölakan. 165,5 x 159 cm. Signerad AÖ samt à tergo AGDA ÖSTERBERG.

Sverige 1950-tal. Ett polykromt geometriskt mönster med stiliserade hus.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar.