MATTA. "Fasad Grön". Rölakan. 273,5 x 236,5 cm. Signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1963.
Något slitage, smärre fläckar. Kortsidorna med senare kanter och fransar tillverkade på MMF AB 2011, följesedel medföljer.