553
776633

Marianne Richter

(Sverige, 1916-2010)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Marianne Richter
(Sverige, 1916-2010)

MATTA. "Solrosen gul" Rya. 187 x 179,5 cm. Signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1948.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador, malskador, hål. Skadade kortsidor, fransar saknas.

Jämför af Klercker, Susanne: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 192.