MATTA. "Solrosen gul" Rya. 187 x 179,5 cm. Signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1948.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador, malskador, hål. Skadade kortsidor, fransar saknas.
Jämför af Klercker, Susanne: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 192.