742638

69. VICKE LINDSTRAND, vas, Orrefors ca 1937.

Slipad och sandblästrad dekor av fem kvinnotorsoer. Signerad Orrefors Lindstrand 1781. Höjd 20 cm.

Några små nagg och invändig beläggning.

Följerätt
Nej
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK / 4 353 - 6 529 EUR
Klubbat pris
200 000 SEK

Alistair Duncan, "Orrefors Glass", Woodbridge 1995, modellen avbildad sid 135.

Övrigt

Modellen formgiven år 1937.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto