69
742638
Vicke Lindstrand
(1904-1983)

vas, Orrefors ca 1937.

Slipad och sandblästrad dekor av fem kvinnotorsoer. Signerad Orrefors Lindstrand 1781. Höjd 20 cm.

Några små nagg och invändig beläggning.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

4 353 - 6 529 EUR

Klubbat pris:
200 000 SEK

Alistair Duncan, "Orrefors Glass", Woodbridge 1995, modellen avbildad sid 135.

Övrigt

Modellen formgiven år 1937.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19