71
776908
Edward Hald
(1883-1980)

skål, slipgraal, Orrefors 1948.

Dekor av blad i blått med ränder, prickar och rutor mot mjölkvit och klar fond. Signerad Orrefors Sweden S. Graal nr 1130 Edward Hald. Höjd 13 cm, diameter 16 cm.

Slitage, smånagg på fotklacken.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

1 088 - 1 632 EUR

Klubbat pris:
10 000 SEK
Tilläggslista

Slipgraal.

Arthur Hald, Erik Wettergren, Svenska Slöjdföreningen, "SIMON GATE EDWARD HALD", Norstedts, Stockholm 1948. Skålen avbildad (sannolikt densamma) sid 161, plansch VIII.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19