8
754234

Gundorph Albertus

(Danmark, 1897-1970)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Gundorph Albertus
(Danmark, 1897-1970)

GUNDORPH ALBERTUS, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32, design 468 B, sterling,

svenska importstämplar GAB F, genombrutet ben på rund fot. Diameter 26 cm, höjd 15,5 cm, vikt 900 g.

Smärre repor.

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00