119
787833

Annika von Hausswolff

(Sverige, Född 1967)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Annika von Hausswolff
(Sverige, Född 1967)

"Varje rörelse bär på sin motsats", 2002

Signerad Annika von Hausswolff och daterad -02 a tergo. Upplaga 2/4 + 1 AP. C-print silikonmonterad på plexiglas 152 x 120 cm.

Proveniens

Andréhn-Schiptjenko, Stockholm.

Magasin 3 Konsthall Stockholm, "Ich bin die ecke aller räume", 2008, avbildad sid 14 och 120.

Sedan 1990-talet har Annika von Hausswolff utvecklat ett bildspråk som väcker känslor av såväl obehag som nyfikenhet inför de oväntade vardagliga situationer och makabra historier som avbildas. I hennes noggrant iscensatta fotografier vars uttryck pendlar mellan det dokumentära och det fiktiva är den mänskliga kroppen ofta närvarande eller har lämnat spår efter sig. Med utgångspunkt i bekanta motiv och konsthistoriska referenser avbildar hon scenarios föreställda och utförda av henne själv. Annika von Hausswolff etablerade sig i början av 1990-talet som en av de mest tongivande konstnärerna i Sverige som utmanade 1970-talets dokumentära traditioner och 1980-talets subjektivt orienterade fotografi. Åren 2007-2012 var hon en framträdande professor i fotografi vid Göteborgs universitet, med stort inflytande på den yngre generationens fotografer. Hon representerade Sverige på Venedigbiennalen 1999 och hennes verk finns representerade i många svenska och betydande internationella samlingar som The Solomon R. Guggenheim Museum, New York, Moderna Museet i Stockholm, Magasin III Museum & Foundation for Contemporary Art, Stockholm, Kiasma, Helsingfors samt Hasselbladstiftelsen i Göteborg.

Konstnär