163
786776

Lars Englund

(Sverige, Född 1933)
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
15 700 - 17 400 EUR
16 400 - 18 200 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lars Englund
(Sverige, Född 1933)

"Bild"

Signerad Lars Englund och daterad 75. Filt monterad på pannå 168 x 104 cm inklusive plexibox.

Proveniens

Galerie Aronowitsch, Stockholm.

Galerie Aronowitsch, Stockholm, "Lars Englund", november 1975.

Cecilia Widenheim (red), "Lars Englund", 2005, Moderna Museet utställningskatalog nr 330, avbildad helsida sid 423.

1975 skapade Lars Englund en serie verk med utgångspunkt från hans signaturformer kallade Pars pro toto. Materialet var dock annorlunda, istället för hårt cintrat stål arbetade han här med mjuk filt och fogade samman sina mindre amöbaliknande former till större dekorativa mönster.
Englunds skulpturer och objekt har ställts ut över hela världen och han har representerat Sverige vid flera Biennaler och andra internationella utställningar.