181
775957

Oscar Murillo

(Colombia, Född 1986)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Klubbat pris
600 000 SEK

Oscar Murillo
(Colombia, Född 1986)

"Untitled"

Signerad Oscar Murillo och daterad '12 a tergo. Blandteknik på duk 193,5 x 168 cm.

Tilläggslista

Omfattas av följerätt (d)

Proveniens

Modern Art, London.
Sotheby's New York, Contemporary Day Sale 14. November 2013, Lot 434.
Privatsamling.
Lindqvist Contemporary, Stockholm.
Inköpt från ovanstående av nuvarande ägare.

Oscar Murillos storskaliga målningar framställs i en anda av performance, rörelse och kaos, samtidigt som konstnären har full kontroll över komposition och uttryck. Hans verk relaterar ofta, på ett eller annat sätt, till hans eget liv. Storstaden London, där han lever och verkar, och Colombia där han föddes 1986. Målningarna utförs på grova hopsydda dukar där färgen kombineras med textfragment samt smuts och damm från ateljén. Murillo har beskrivit sitt arbetssätt och sitt fria förhållningssätt till dukarna på följande sätt:
“Things get moved around, I step on them, and they get contaminated. It’s not about leaving traces; it’s about letting things mature on their own -like aging cheese or letting a stew cook, they get more flavorful. That’s kind of how these paintings are made.”
Citat från BOMB magazine, Winter 2013.

2012 tog Murillo examen från The Royal College of Art i London och året efter knöts han till välrenommerade David Zwirner Gallery. Murillo har redan haft flera separatutställningar på viktiga institutioner, 2015 ställde han bland annat ut på Museo de Arte de la Universidad Nacional de Colombia, Bogotá samt på Centro Cultural Daoíz y Velarde i Madrid och Artpace i Texas.

LÄS ARTIKELN HÄR