Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
204
760539

Peter Frie

(Sverige, Född 1947)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Peter Frie
(Sverige, Född 1947)

Utan titel

Signerad Frie. Även signerad P. Frie och daterad 2005 a tergo ram. Olja på papper 15,5 x 10,5 cm.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Peter Frie målar i serier vidsträckta, tidlösa landskap; tysta målningar som bär en melankolisk underton. De konsthistoriska referenserna är många, som John Constable och William Turner. Inom den svenska traditionen finns föregångare i bland annat Carl Fredrik Hill och August Strindberg. Likt William Turner i sina ”Colour Beginnings” samlar Frie snabba impressioner utomhus. Sedan förenar han i ateljén skisserna med minnesbilder av landskapet för att skapa en slags arketypisk bild - här blandas empiri med svunna minnen. Betraktat genom tiderna finns det något underligt med Fries konstnärskap. Allt är annorlunda trots att ingenting har förändrats. Som på uppdrag från evigheten målar Frie en värld där det varken finns ett före eller ett efter.