215
767627

Lars Lerin

(Sverige, Född 1954)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lars Lerin
(Sverige, Född 1954)

"Reise i Nordland I"

Signerad Lars Lerin och daterad 95. Även signerad Lars Lerin a tergo. Akvarell och collage på papper 45 x 57 cm.

Proveniens

Donerad av konstnären till Team Rynkeby Värmland till förmån för Barncancerfonden. Bukowskis avstår från samtliga provisioner.

Team Rynkeby är ett nordiskt välgörenhetsinitiativ som syftar till att samla in pengar till barn som drabbats av cancer och deras familjer. Team Rynkeby grundades år 2002, då 11 motionscyklister med anknytning till den danska juiceproducenten Rynkeby Foods A/S beslutade sig för att cykla till Paris för att se avslutningen av Tour de France. Idag består Team Rynkeby av 1 600 motionscyklister och 400 funktionärer fördelade på 38 lokala lag som gemensamt cyklar ner till Paris. I varje enskilt land doneras pengarna till den lokala barncancerorganisationen i det aktuella landet.

Konstnär

Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.