232
790961

Wolfgang L Cihlarz Salomé

(Sverige, Född 1954)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Wolfgang L Cihlarz Salomé
(Sverige, Född 1954)

"You?"

Signerad Salomé och daterad -83. Blandteknik på duk 183 x 183 cm.

Proveniens

Galerie Bischofberger, Zürich.

Under 1970-talet kom Västberlin att bli samlingsplatsen för europas nya generation konstnärer och musiker som var redo att göra upp med efterkrigstiden. Det var hit Wolfgang Ludwig Cihlarz anlände 1973 och kort därefter antog sin pseudonym Salomé.
Han tog starka intryck av stadens frisläppta nattliv, de unga radikala politiska strömningarna och inte minst den öppna gayscenen. Tillsammans med bl.a. Rainer Fetting, Helmut Middendorf och Elvira Bach ingick han i konstnärsgrupperna "Heftige Malerei" och "Junge Wilde" (även kallad "Neue Wilde") som karaktäriserades av ett expressivt måleri i starka färger och breda penseldrag. I sin konst fångar Salomé livet och människorna i Berlin i en uppriktig och personlig ton.