237
708028

James Rosenquist

(USA, 1933-2017)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 720 - 10 500 EUR
9 120 - 10 900 USD
Klubbat pris
160 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
James Rosenquist
(USA, 1933-2017)

"Triangle Skid (the Assassination of President Kennedy)"

Signerad James Rosenquist och daterad 1975. Blandteknik och collage på papper 92 x 190 cm.

Proveniens

Inköpt på amerikanskt galleri i Tokyo på 1970-talet.

"Triangle Skid (the Assassination of President Kennedy)" beskriver mordet på president John F. Kennedy i Dallas 1963. Till vänster i bilden syns bildäckens avtryck, det gröna spåret symboliserar kortegens start, det blå då presidenten skjuts och det lila när han slutligen avlider. I mitten av verket ser vi ett mynt med Kennedys porträtt. Längst till höger har Rosenquist placerat gevärets kikarsikte. Lee Harvey Oswald greps snabbt för mordet men mördades i sin tur av Jack Ruby bara två dagar senare.