45
756004

Wolfgang Tillmans

(Tyskland, Född 1968)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Wolfgang Tillmans
(Tyskland, Född 1968)

"Sidewalk Fashion Victim", 1993

Signerad Wolfgang Tillmans och daterad 93 och numrerad 2/10 + 1 AP a tergo. C-print, bildyta 32,5 x 22,3 cm. Bladstorlek 40,5 x 30,5 cm.

2015 tilldelades Wolfgang Tillmans Hasselbladsstiftelsens pris. Motiveringen till valet av pristagare lyder:
Wolfgang Tillmans har etablerat sig som en av de mest originella och nyskapande konstnärerna i sin generation och driver ständigt det fotografiska mediet i nya riktningar. Hans praktik har sedan 1990-talet omfattat frågor av angelägen politisk och social vikt, som både direkt och indirekt speglat den fotografiska bildens kraft att kritiskt engagera sig i världen omkring oss. Därtill har Tillmans förändrat förståelsen av fotografiska utställningar genom sina djärva och originella installationer, som leker med skala, format, inramning och presentation, för att skapa fördjupande upplevelser som har inspirerat efterföljande generationer av konstnärer.