78
777841

Brooks Kraft

(USA, Född 1964)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Brooks Kraft
(USA, Född 1964)

"Obama in Rain", 2012

Signerad Brooks Kraft och numrerad 12/15. C-print, bildyta 64 x 90 cm.

Proveniens

Tres Hombres Art, Halmstad.

Bilden är tagen för Time Magazine och föreställer president Barack Obamas tal i regnet under ett kampanjmöte i Glen Allen, Virginia den 14 juli 2012.
Bilden utsågs till "Political Photograph of the Year" 2013.