81
769766

Joel Meyerowitz

(USA, Född 1938)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Joel Meyerowitz
(USA, Född 1938)

"Long Nook Beach", 1976

Signerad Joel Meyerowitz och daterad 1976 a tergo. Vintage. Även notering "Neg #230" a tergo. C-print, bildyta 19,5 x 24,5 cm. Bladstorlek 28 x 35,5 cm.

Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm. Inköpt av nuvarande ägare 1979.

Galleri Camera Obscura, Stockholm, "Jacques Henri Lartigue och Joel Meyerowitz", 20 oktober - 24 november 1979.

Joel Meyerowitz, "Cape Light", 1978, avbildad.
Joel Meyerowitz och Bruce K. MacDonald, "Cape Light", 2015, avbildad.

"Cape Light", Joel Meyerowitz serie med fridfulla, nästan kontemplativa, bilder tagna på halvön Cape Cod i Massachusetts, var banbrytande när de togs i mitten av 1970-talet. Meyerowitz arbete hade stor betydelse för att färgfotografi från och med 1960-talets slut sakta började accepteras som konstform. Hans allra första bok, "Cape Light", publicerad 1978, är nu en välkänd klassiker och har sålt i mer än 150.000 exemplar sedan den publicerades för ungefär 35 år sedan. Bilderna visar vardagslivet i små samhällen längs Atlantkusten, en annalkande storm, morgonljus över husen, utsikten från ett sovrumsfönster - allt blir vackert i händerna på en mästerfotograf. Meyerowitz lyckades verkligen fånga stämningen och det speciella ljuset på Cape Cod i fantastiska folktomma bilder där himmel, hav och land smälter samman.
Meyerowitz är född 1938 i New York och utbildade sig inom bland annat måleri innan har började arbeta som art director på en reklambyrå. 1962 lämnade Meyerowitz reklambranschen för att satsa på en karriär som fotograf inom svart-vitt ”Street photography”, inspirerad av Henri Cartier-Bresson och Robert Frank men övergick efter några år till färgfilm. Han är flerfaldigt prisbelönt och har genom åren deltagit i fler än 350 utställningar världen över. Meyerowitz är även känd för de bilder han tog efter terrorattackerna 2001 då han som ensam fotograf gavs tillträde till området kring World Trade Center.