86
787012

Ola Kolehmainen

(Finland, Född 1964)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 680 - 5 610 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Ola Kolehmainen
(Finland, Född 1964)

"White, Pink, Yellow, Green", 2007

Upplaga 4/6. Analog C-Print silikonmonterad på dibond och akrylglas 203 x 262 cm.

Tilläggslista

Signerad Ola Kolehmainen på medföljande certifikat utfärdat av konstnären.

Proveniens

Bryce Wolkowitz Gallery, New York.

I likhet med konstruktivistiska och minimalistiska målningar så har Kolehmainens fotografier skapats med tredimensionella former som utgångspunkt. Det genomgående temat för hans bilder är arkitektur, han har avbildat byggnader och fasader från flertalet platser runt om i världen. Kolehmainen tar dock inga dokumentära bilder, det är inte byggnadens arkitektoniska värden som intresserar honom, han fokuserar istället på att lyfta fram mindre detaljer och förvandla dem till tvådimensionella mer eller mindre abstrakta mönster.