103
766011

ROCK, mönstervävt och broderat siden. Höjd 119,5 cm. Kina sen Qingdynasti.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
444 - 532 EUR
463 - 556 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Blekgult siden med mönstervävda blommor samt polykroma silkesbroderier av blommor och urnor. Broderade kantband. Blått sidenfoder.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador. Fodret med missfärgningar.

Proveniens

Aquired at Lunds antique store, Almlöfsgatan, Stockholm, in the 1950's, by a Swedish Collector.