109
789368

BEMÅLAD VÄVNAD, semiantik Kina, 202 x 150,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Vävda polykroma ränder och stora bergsliknande ornament. Målade figurscener, molnband och mytologiskt djur.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, liten lagning.

Proveniens

Nuvarande ägaren arbetade hos Nessims i Göteborg på 1960-talet.