121
786485

SKULPTUR, grå kalksten. Gandhara, 100/200 e.Kr.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Fragment av en fris. Föreställande en liggande figurs om sträcker sig efter en bit tyg. Mått 20,5x7,2 cm.

Slitage.

Proveniens

Acquired by the Swedish Diplomat Per Falkenström (1928-2012), while he was stationed in Pakistan in the mid 1960’s.